Sgr ' s n Wysoki moment obrotowy ser...
Zobacz szczegółyZamówienie na masową przekładnię planetarną wygrywa się lub przegrywa na podstawie arkusza specyfikacji, a nie cennika. Gdy w zapytaniu podawane jest tylko przełożenie, wyjściowy moment obrotowy i rozmiar kołnierza, otrzymane oferty techniczne mogą różnić się od 20 do 40 procent pod względem masy, współczynnika serwisowego i ceny jednostkowej, ponieważ każdy producent uzupełnia brakujące parametry własnymi założeniami dotyczącymi cyklu pracy, trwałości łożyska i luzu.
Dwóch dostawców może zaoferować „25:1, 3000 Nm, kołnierz z czterema śrubami” i dostarczyć zespoły, których łożyska wytrzymują odpowiednio 8000 i 35 000 godzin na tym samym przenośniku. Nic w wycenie nie wskazuje, który jest który, ani nic w inspekcji odbiorczej tego nie wykryje, ponieważ obie jednostki przejdą docieranie bez obciążenia.
W tym przewodniku omówiono specyfikacje, które należy ustalić przed wydaniem zbiorczego zapytania ofertowego, tolerancje decydujące o przyjęciu towaru oraz warunki handlowe, które ustalają koszt jednostkowy wyładunku na 20, 200 i 2000 jednostek.
Siedem parametrów określa, czy oferty masowych przekładni planetarnych są porównywalne pod względem technicznym: znamionowy wyjściowy moment obrotowy, współczynnik serwisowy, przełożenie nominalne, klasa luzu, tolerancja interfejsu wyjściowego, trwałość łożyska L10 i smarowanie. Jeśli brakuje któregokolwiek z nich, dostawcy będą ustalać ceny w oparciu o inne założenia, a najniższą ofertą będzie zwykle ta, która zakładała najmniejsze założenia.
W poniższej tabeli wymieniono siedem wartości, które pojawiają się w normalnych zamówieniach zbiorczych, oraz linię kosztu, którą przesuwa każda z nich.
| Specyfikacja | Typowa wartość zamówienia zbiorczego | Warunki odniesienia lub testowe | Co to ma do rzeczy w cenie |
| Znamionowy wyjściowy moment obrotowy | 500 do 20 000 Nm | Zweryfikowano przy 100% znamionowego momentu obrotowego, z chwilowym przeciążeniem określonym oddzielnie | Moduł przekładni, średnica wału i rozmiar łożyska |
| Współczynnik usług | 1,25 do 2,0 | Klasa obciążenia aplikacji zgodnie z ISO 6336 i AGMA 6013 | Rozmiar ramy, masa obudowy i chłodzenie |
| Stosunek nominalny | 3:1 do 100:1 na jednostkę, aż do 1000:1 w trzech etapach | Odchylenie współczynnika zwykle utrzymuje się poniżej 1 procent | Liczba etapów, wydajność i długość całkowita |
| Klasa luzu | 8 do 15 min łuku industrial, 3 to 5 arcmin precision | Zmierzono na wale wyjściowym przy zablokowanym wejściu | Czas szlifowania przekładni i dopasowany montaż |
| Interfejs wyjściowy | Średnica pilota H7, rozstaw śrub przy /-0,05 mm | ISO 9409-1 dla kołnierzy robotycznych, rysunek klienta dla innych | Osprzęt i przejścia obróbcze |
| Żywotność łożyska L10 | 20 000 do 50 000 godzin | Podstawowa trwałość znamionowa zgodnie z normą ISO 281 przy obciążeniu znamionowym | Klasa łożyska i cena jednostkowa |
| Smarowanie i uszczelnianie | Syntetyczny PAO lub olej mineralny, w niektórych obudowach smar na cały okres eksploatacji, stopień ochrony IP55 do IP65 | Otoczenie -20 C do 40 C, podana orientacja montażu | Projekt uszczelnienia, częstotliwość konserwacji i gwarancja |
Specyfikacja pomijająca współczynnik serwisowy i trwałość L10 nie jest specyfikacją. Obie normy ISO 6336 i AGMA 6013 wymagają zadeklarowania klasy obciążenia zastosowania przed zweryfikowaniem znamionowego momentu obrotowego, zatem dostawca, który cytuje bez pytania, podaje założenie, a nie produkt.
Współczynnik serwisowy to mnożnik zastosowany do rzeczywistego momentu obrotowego, aby uzyskać wymagany moment znamionowy skrzyni biegów. W przypadku równomiernej pracy przenośnika akceptowane minimum wynosi 1,25, mieszadła i mieszadła zwykle mieszczą się na poziomie 1,5, a obciążenia udarowe, takie jak kruszarki, wymagają 1,75 lub więcej w ramach klasyfikacji obciążenia stosowanych w normach ISO 6336 i AGMA 6013.
Numer nie ma charakteru akademickiego. Zastosowanie przenośnika o momencie obrotowym 3000 Nm wybrane przy współczynniku serwisowym 1,25 wymaga zespołu o momencie znamionowym 3750 Nm; to samo zastosowanie określone przy 1,75 wymaga 5250 Nm. Ten krok zwykle powoduje zwiększenie zamówienia o jeden lub dwa rozmiary ramy, dodanie 15 do 30 kg na jednostkę i zmianę układu śrub mocujących, co z kolei powoduje zmianę rysunku płyty bazowej klienta. W przypadku zamówienia na 200 sztuk różnica jest sumą sześciocyfrową.
Minimalny współczynnik serwisowy według klasy aplikacji
Gęstość momentu obrotowego is rated output torque divided by gearbox mass, expressed in newton-metres per kilogram. A 2,000 Nm planetary unit weighing 28 kg delivers roughly 71 Nm/kg, while a worm gearbox of the same rated torque typically reaches 15 to 25 Nm/kg, because sliding contact limits worm efficiency to 60 to 90 percent against 94 to 97 percent for a two-stage planetary drive.
Gęstość momentu obrotowego to parametr decydujący o tym, czy w ogóle uda się zamontować zamówienie zbiorcze. W przypadku sprzętu mobilnego, ramienia manipulacyjnego lub maszyny ze zdefiniowaną podstawą 30-procentowy wzrost masy na jednostkę może być niemożliwy do zbudowania, nawet jeśli cena jest akceptowalna. Kupujący, którzy ustalą moment obrotowy i współczynnik serwisowy, ale pozostawią masę otwartą, otrzymają ofertę zgodną technicznie i nie nadającą się do użytku komercyjnego. Aby bliżej przyjrzeć się wzajemnemu oddziaływaniu obliczeń trwałości łożyska i gęstości momentu obrotowego podczas pozyskiwania, należy zapoznać się z notatką techniczną SGR nt gęstość momentu obrotowego przekładni planetarnej i żywotność L10 przechodzi przez arytmetykę.
Tolerancje proporcji, luzu i granicy faz muszą być podawane jako liczby w określonych warunkach pomiaru, ponieważ zamówienie na 200 sztuk jest akceptowane lub odrzucane na podstawie zmierzonych wartości, a nie zakresów katalogowych. Katalog, który mówi „luz od 8 do 15 minut łuku” opisuje populację; zamówienie zakupu wymaga limitu, który ma zastosowanie do każdego wysłanego numeru seryjnego.
Wynikają z tego trzy praktyczne uwagi. Po pierwsze, każdy stopień planetarny dodaje współczynnik i odejmuje wydajność, więc trzystopniowa jednostka 1000:1 traci około 3 do 6 procent więcej mocy wejściowej niż jednostopniowa jednostka o tej samej ramie. Po drugie, stopień dokładności przekładni ma większe znaczenie niż luz pod względem hałasu i trwałości: przemysłowe przekładnie planetarne są zwykle produkowane zgodnie z klasą 6–8 ISO 1328, a jeden stopień zmienia czas skrawania na bieg. Po trzecie, interfejs wyjściowy jest najtańszym miejscem, które pozwala uniknąć kosztownych awarii w terenie, ponieważ średnica pilota poza H7 lub średnica śruby na zewnątrz /-0,05 mm nie będą pasować do płyty bazowej znudzonej przyrządowo.
Asortyment katalogowy jest numerem marketingowym; tolerancja rysunku jest umową. Kupujący masowo powinni zamienić pierwszy na drugi przed wypuszczeniem oprzyrządowania, ponieważ po wycięciu osprzętu tolerancja jest taka, jaką wytwarza osprzęt.
Ekonomika masowych przekładni planetarnych wpływa na wielkość zamówienia, ponieważ koszty oprzyrządowania i konfiguracji są stałe. Dedykowany uchwyt z kołnierzem wyjściowym, kosztujący 4000 USD, dodaje 200 USD za sztukę w przypadku zamówienia próbnego na 20 jednostek, ale tylko 20 USD za sztukę w przypadku zamówienia na wydanie 200 jednostek i 2 USD za sztukę przy 2000 jednostek. To właśnie arytmetyka, a nie dobra wola dostawcy, decyduje o obniżkach cen.
Większość producentów ustala praktyczne minimum od 20 do 50 jednostek na stosunek do rozmiaru ramy w celu ekonomicznej obróbki seryjnej, a pierwsza partia produkcyjna trwa zwykle od 8 do 12 tygodni od zatwierdzenia rysunku, a powtarzane zamówienia po 4 do 6 tygodni. Na tym etapie kupującego chronią dwie klauzule umowne: etap zatwierdzenia pierwszego artykułu, który zamraża rysunek i plan kontroli przed produkcją seryjną, oraz okno ważności ceny, które obejmuje cały harmonogram dostaw, a nie tylko pierwszą wysyłkę.
Przesyłki masowe są akceptowane na podstawie planów pobierania próbek i zarejestrowanych pomiarów, a nie pojedynczego testu na stanowisku badawczym. ISO 2859-1, poziom kontroli II, z limitem jakości akceptacji wynoszącym 1,0 dla poważnych wad, to podstawa umowna zwykle wpisana w zamówieniach na zakup skrzyni biegów; dla partii składającej się z 200 jednostek, co przekłada się na próbkę 50 jednostek do kontroli wizualnych i wymiarowych, przy czym krytyczne cechy są sprawdzane w przypadku każdej jednostki.
Kompletny pakiet dokumentów dotyczący masowego zamówienia przekładni planetarnej zawiera następujące elementy, a wszelkie brakujące wiersze stanowią przyszły spór gwarancyjny:
Jeden pomiar na cechę w partii nie jest inspekcją, lecz stanowiskiem pobierania próbek. Kupujący, który zapisuje w zamówieniu 100-procentowy zapis luzów i próbną weryfikację wymiarów, otrzymuje dane, które mogą być analizowane w przypadku różnych przesyłek. Tylko w ten sposób można zobaczyć dryf procesu, zanim zostanie on zauważony w terenie.
Zdolność produkcyjna to druga połowa argumentu. Shanghai SGR Heavy Industry Machinery Co., Ltd. obsługuje toroidalny przyrząd pomiarowy ze ślimakiem i płytą grzejną, współrzędnościową maszynę pomiarową oraz system testowania mocy i wydajności skrzyni biegów, które łącznie obejmują geometrię przekładni, geometrię obudowy i wydajność pod obciążeniem. Wzory dokumentacji i odpowiadające im certyfikaty są wymienione na stronie Strona z certyfikatami jakości i wyróżnieniami SGR .
Shanghai SGR Heavy Industry Machinery Co., Ltd. (SGR) projektuje, produkuje i testuje reduktory planetarne, ślimakowe i kombinowane w swoim zakładzie w Szanghaju, korzystając z wewnętrznego zespołu rozwojowego i określonego rurociągu, który obejmuje przekładnie planetarne, czteroosiową szlifierkę do złożonych profili i toroidalny system optymalizacji ślimaka. Dla odbiorców hurtowych to połączenie ma znaczenie w dwóch miejscach: ta sama grupa inżynierów zajmuje się obliczeniami doboru i rysunkiem produkcyjnym, a sprzęt pomiarowy niezbędny do wykazania zgodności znajduje się już w hali produkcyjnej.
Gama produktów obejmuje reduktory planetarne współosiowe i kątowe, przekładnie ślimakowe z podwójnym płaszczem, reduktory cylindryczne, zespoły kombinowane łączące stopnie ślimakowe planetarne i toroidalne oraz akcesoria do skrzyń biegów, takie jak hamulce hydrauliczne. W programach zamówień masowych najczęściej wykorzystywane są trzy rodziny ram.
Zbudowana na potrzeby zamówień, w których wartość znamionowa jest ustalana na podstawie współczynnika pracy, a nie nominalnego momentu obrotowego, rodzina ta obejmuje klasy obciążenia od 1,25 do 1,75 opisane powyżej i jest zwykle punktem wyjścia przy wyborze obciążenia przenośnika, mieszalnika i kruszarki.
Przekładnia planetarna o wysokim momencie obrotowym serii SGR N Obejmuje zadania związane z przenośnikami, mieszalnikami, kruszarkami i obrotnicami o dużym obciążeniu, z wysokim momentem obrotowym, wieloma przełożeniami i możliwością dostosowania montażu, dlatego warto je sprawdzić przed określeniem przekładni. Zobacz produkt → Zadania obrotowe i obrotowe łączą duże obciążenia promieniowe na wyjściu z pracą nawrotną, co zmienia zarówno dobór łożysk, jak i specyfikację luzu w porównaniu z napędem czysto obrotowym.
Przekładnia planetarna serii N do napędów obrotu W przypadku zastosowań obrotowych i obrotowych z funkcją cofania warto sprawdzić tę skrzynię biegów serii N ze względu na wiele opcji wału i montażu oraz sztywną obudowę. Zobacz produkt → Ramy współosiowe montowane na podstawie nadają się do zamówień masowych, w których skrzynia biegów jest przykręcona do prefabrykowanej płyty bazowej i napędzana oddzielnym silnikiem, a interfejs wyjściowy jest sterowany zgodnie z rysunkiem klienta.
Współosiowa przekładnia planetarna montowana na podstawie serii N W przypadku masowych instalacji montowanych na podstawie ta współosiowa skrzynia biegów serii N obsługuje wysoki moment obrotowy, wiele opcji wałów i montażu oraz udokumentowany przegląd interfejsu przed wyceną. Zobacz produkt → Zamówienia zbiorcze wyceniane są na podstawie wypełnionego arkusza danych aplikacji, a nie strony katalogu, tak że współczynnik serwisowy, trwałość L10 i tolerancje interfejsu są uzgadniane na piśmie przed ustaleniem ceny.
Ekonomiczna obróbka wsadowa zazwyczaj rozpoczyna się od 20 do 50 jednostek na przełożenie i rozmiar ramy. Poniżej tego poziomu w cenie dominują konfiguracja i oprzyrządowanie: dedykowane urządzenie o wartości 4000 USD rozłożone na 20 jednostek dodaje 200 USD za sztukę w porównaniu z 20 USD za jednostkę przy 200 jednostkach i 2 USD za jednostkę przy 2000 jednostek.
Podaj klasę zastosowania, a nie tylko moment obrotowy. Jednolite obciążenie przenośnikiem i obrotem wynosi co najmniej 1,25, mieszalniki i mieszadła 1,5, a obciążenia udarowe, takie jak kruszarki 1,75 lub więcej, zgodnie z klasyfikacjami obciążenia określonymi w ISO 6336 i AGMA 6013. Dlatego zastosowanie przenośnika 3000 Nm wymaga jednostki znamionowej co najmniej 3750 Nm i 5250 Nm przy współczynniku 1,75.
Produkcyjne przemysłowe jednostki planetarne są zwykle utrzymywane przy 8 do 15 arcmin, podczas gdy precyzyjnie stopniowane jednostki osiągają 3 do 5 arcmin poprzez szlifowanie kół zębatych i dopasowany montaż. Luz należy zawsze określić podając jego stan pomiaru, czyli na wale wyjściowym przy zablokowanym wejściu.
Wymagaj certyfikatów materiałowych zgodnie z EN 10204 3.1, zapisów dotyczących obróbki cieplnej, raportów dotyczących dokładności przekładni zgodnie z ISO 1328, zapisów luzów na jednostkę i poziomu hałasu mierzonego w dB(A) w odległości 1 m. Pobieranie próbek do kontroli powinno być zgodne z normą ISO 2859-1 na poziomie kontroli II z akceptowalnym limitem jakości wynoszącym 1,0 w przypadku poważnych defektów.
Zamawianie masowych przekładni planetarnych staje się powtarzalne, gdy przed porównaniem pierwszej oferty zostanie uzgodnionych siedem specyfikacji, zestaw tolerancji rysunku i plan pobierania próbek. Kupujący, którzy na etapie zapytania ofertowego ustalają współczynnik usług i trwałość L10, otrzymują oferty, które można porównać liniowo, a dostawców, którzy nie są w stanie dotrzymać podanej żywotności, można wykluczyć z kalkulacji, a nie z ceny.
Kolejność operacji jest spójna: zdefiniuj obciążenie, przelicz obciążenie na współczynnik eksploatacyjny, przelicz współczynnik eksploatacyjny na znamionowy moment obrotowy, następnie na rozmiar ramy, masę i interfejs. Wszystko później, od oprzyrządowania po kontrolę, jest konsekwencją tych pierwszych czterech kroków.